خانه  آموزش زبان انگلیسی آموزش حضوری فن ترجمه  آموزش های مجازی  درباره ما  تماس با ما

آیلتس; تافل; ترجمه | IELTS; TOEFL; Translation

دوره آمادگی آزمون ناتی سی سی ال NAATI CCL

طبق اعلام رسمی سازمان ناتی استرالیا در پی شیوع ویروس کووید-۱۹ آزمون ناتی تا پایان دسامبر ۲۰۲۰  به طور آنلاین برگزار خواهد شد.

آزمون CCL ناتی چیست ؟

از ابتدای سال ۲۰۱۸ آزمون CCL به امید تازه‌ی متقاضیان ویزاهای کاری و مهارتی استرالیا (ویزاهای مهمی چون ویزای ۱۸۹، ویزای ۱۹۰و ویزای۴۹۱) برای افزودن ۵ امتیاز مهاجرتی تبدیل شد. آزمونCredentialed Community Language Test (CCL)  توسط سازمان ناتی استرالیا که سازمان رسمی تایید استانداردهای ترجمه و تایید صلاحیت مترجمان رسمی و همزمان است در استرالیا است، برگزار می‌شود. اما قبولی در این آزمون  به منظور ارزیابی توانایی های زبانی شما در زندگی روزمره در سطح جامعه است.

تغییر شرایط برگزاری آنلاین آزمون CCL ناتی قبل و بعد از شیوع کرونا

آزمون CCL ناتی همواره به صورت حضوری و تنها در شهرهای آدلاید، بریزبن، کانبرا، هوبارت، ملبورن، پرت وسیدنی برگزار شده است. این آزمون معمولا هر دو ماه یکبار و در روزهای محدودی از ماه های تعیین شده برگزار می شد. بنابراین متقاضیان پس از ثبت نام اولیه با توجه به روزهای خالی، مرکز مورد نظر خود را مشخص می‌کردند و در صورت پر بودن وقت ها در شهر مورد سکونت خود، مجبور بودند برای شرکت در آزمون به شهرهای دیگر مسافرت کنند.

با شیوع ویروس کرونا مسافرت و حضور در جمع غیر ممکن شده است. بر این اساس داوطلبانی که برای شرکت در امتحان ناتی در آوریل و جولای۲۰۲۰ ثبت نام کرده بودند قادر نخواهند بود در آزمون حضوری ناتی شرکت کنند اما امکان شرکت در آزمون به صورت آنلاین برای تمامی متقاضیان تا دسامبر سال ۲۰۲۰ فراهم شده است.

مهلت ثبت نام  و نحوه ثبت نام در آزمون آنلاین CCL ناتی

برای آزمون CCL مهلت خاصی وجود ندارد زیرا همواره تاریخ های مشخصی برای برگزاری آزمون در نظر گرفته میشود. با این وجود با توجه به شرایط برگزاری آنلاین آزمون قطعا تعداد متقاضیان بیشتر خواهد شد.

ثبت نام در آزمون CCL شامل ۵ مرحله است:

 5 مرحله ثبت نام آزمون CCL

1.       ابتدا وارد سایت ناتی شوید:naati.com.au

2.       در میانه صفحه وارد قسمت: Log in to myNAATI شوید.

3.       با وارد کردن نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد و ایمیل، حساب کاربری بسازید. دقت کنید آدرس ایمیل دقیق باشد زیرا ناتی از طریق آدرس وارد شده، ایمیلی حاوی پسورد موقت و شماره مشتری (Customer No.) برایتان خواهد فرستاد که باید پس از استفاده از پسورد دریافت شده برای ورود به سایت، پسورد جدیدی انتخاب نمایید. شماره مشتری نیز برای پر کردن فرم درخواست ضرورری است.

4.       پس از ورود به پروفایل myNAATI، گزینه SUBMIT AN APPLICATION را انتخاب کنید. سپس CREDENTIALED COMMUNITY LANGUAGE TESTING (CCL) را انتخاب کنید و فرم درخواست را مشاهده خواهید کرد.

5.       فرم درخواست شامل اطلاعات شخصی شماست. دقت کنید  در مورد آدرس، گزینه Overseas را انتخاب کنید و پس از وارد کردن شماره تلفن، در جواب Why are you taking this test? حتما مورد سوم که کسب امتیاز آزمون  CCL است را انتخاب کرده باشید. (To obtain Credentialed Community Language Points)

6.       فارسی را به عنوان زبان دلخواه غیر از انگلیسی در آزمون انتخاب کنید و در هنگام انتخاب محل برگزاری تست، گزینه Online, ONL را انتخاب کنید.

7.       پس از پرکردن اطلاعات شخصی می‌توانید زمان آزمون در ماه های آینده را مشاهده کنید ولی تا قبل از تکمیل و ارسال فرم درخواست و دریافت ایمیل پذیرش درخواستتان از طرف ناتی، قادر به انتخاب زمان نخواهید بود.

8.       در آخرین قسمت، ابتدا عکس پرسنلی ۳*۴ خود را که در ۶ ماه اخیر با پشت زمینه سفید و به حالت تمام رخ گرفته شده است آپلود کنید.

9.       سپس اسکن رنگی صفحه اول پاسپورت خود و در صورت عدم دسترسی به پاسپورت گواهینامه رانندگی استرالیایی خود را آپلود کنید. در آخر پس از مطالع مقررات امتحان و شرایط کنسل کردن آزمون (Terms and Conditions)، حتما گزینه Finish  را انتخاب کنید و منتظر ایمیل پذیرش درخواست خود بمانید.

هزینه آزمون CCL ناتی و نحوه پرداخت

هزینه شرکت در آزمون ۸۰۰ دلار استرالیا است. در مرحله پرداخت دقت کنید که حتما گزینه پرداخت آنلاین از طریق کارت اعتباری (online credit card payment) را انتخاب کنید. پس از تکمیل مراحل و پرداخت موفق ایمیلی دریافت می‌کنید که ثبت نام قطعی شما را اعلام می‌کند و چنانچه این ایمیل را دریافت نکنید ثبت نام شما کامل نشده است.

فرم و ساختار آزمون CCL ناتی

آزمون CCL  ناتی آزمون نسبتا ساده ای است. این آزمون بیشتر بر روی توانایی شنیداری و گفتاری شما تمرکز دارد. در واقع شما باید گفتگوی دو نفر را از انگلیسی به فارسی و از فارسی به انگلیسی به صورت شفاهی ترجمه کنید.

امتحان از دو مکالمه ضبط شده بین یک انگلیسی زبان و یک فارسی زبان تشکیل شده است. هر دو مکالمه کوتاه و در حد ۳۰۰ کلمه است اما موضوع مکالمه اول با مکالمه ی دوم متفاوت است. گفتگو ها در این ۲ مکالمه ضبط شده، به زندگی عادی و موقعیت های واقعی اختصاص دارد و در محل هایی مانند مراکز درمانی و بیمارستان ها، دانشگاه ها و مراکز آموزشی، اداره مهاجرت، مراکز خدمات قضایی، ادارات کار و تامین اجتماعی، بیمه، بانک ها، معاملات ملکی ها و … اتفاق می افتند.

 

افراد در مکالمات بسیار شمرده و آرام تر و ساده تر از بخش شنیداری تست تافل یا آیلتس صحبت می‌کنند. قبل از شروع هر مکالمه ابتدا موقعیتی که گفتگو در آن اتفاق می‌افتد برای شما توضیح داده می‌شود. سپس مکالمه به صورت قسمت های ۳۵ کلمه ای که شامل ۲-۳ جمله است، برای شما پخش می‌ود و ۵ ثانیه فرصت دارید تا قسمت شنیده شده را ترجمه کنید. در هنگام گوش دادن می‌توانید یادداشت برداری کنید ولی اجازه استفاده از فرهنگ لغت یا هرگونه منبعی استخراج معنی کلمات را نداریدزمان آزمون ۲۰ دقیقه است. و به ازای تاخیر یا درخواست تکرار دوباره امتیاز از دست خواهید داد.

شرایط برگزاری آزمون آنلاین و امکان تقلب در آزمون CCL ناتی

آزمون از طریق برنامه Microsoft Teams،  که یک بستر ارتباطی و تعامل اینترنتی است، برگزار می‌شود. توجه داشته باشید كه زمان پیش بینی شده برای آزمون CCL در حدود ۲۰ دقیقه است. اگر آزمون شما بیشتر از این زمان طول بکشد مراقب حق متوقف کردن آزمون را دارد و عملکرد شما تا همان لحظه توفق و نه بعد از آن ارزیابی خواهد شد.همچنین چنانچه به هر دلیلی نقص فنی بوجود آید، ارتباط  یا اینترنت قطع شود در صورت عمدی نبودن و نظر مراقب آزمون قطع میشود و در زمان دیگری آزمون دوباره برگزار خواهد شد. پس نگران چنین اتفاقاتی نباشید چون راهکار مناسب برای بررسی و حل آن در نظر گرفته شده است.

نحوه تصحیح آزمون و حد نصاب قبولی

تحصیح آزمون حداقل دو نفر حضور دارند و  توانایی داوطلب را در برقراری ارتباط موثر به زبان انگلیسی و فارسی (یا زبان غیرانگلیسی دیگری) بررسی می‌کنند. دو عامل مهم  در ارزشیابی نقش تعیین کننده ای خواهند داشت. یکی کیفیت ترجمه است که نشان دهنده تسلط فرد به هر دو زبان انگلیسی و فارسی است و دیگری انتخاب درست سبک (رسمی و غیر رسمی) و گونه موقعیتی (گونه اداری، روزنامه‌ای، ورزشی، علمی، تجاری، ادبی و…) در هنگام ترجمه از یک زبان به زبان دیگر است.ترجمه ارائه شده باید بسیار دقیق باشد و داوطلبان در صورت عدم انتقال اطلاعات صحیح، تحریف و ارائه نادرست اطلاعات، حذف اطلاعات و توضیحات اضافه، امتیاز از دست خواهند داد. هر کدام از مصححین به طور جداگانه نتیجه آزمون داوطلبان را بررسی می‌کنند و در صورت اختلاف نظر دو مصحح، نفر سومی نیز نتایج را بررسی خواهد کرد. نتایج از طریق ایمیل ظرف مدت ۸-۱۰ هفته از تاریخ آزمون ارسال می شوند. اعتبار آزمون CCL  سه سال است.

این آزمون شامل دو مکالمه است که هر یک ۴۵ نمره دارد. بنابراین نمره کل آزمون۹۰ خواهد بود. داوطلبان حداقل باید  ۲۹ امتیاز از هر مکالمه و در مجموع ۶۳ امتیاز از ۹۰ امتیاز را برای قبولی در آزمون کسب کنند.

چطور خود را برای آزمون آماده کنیم؟

برای شرکت در آزمون CCL علاوه بر تسلط بر هر دو زبان انگلیسی و فارسی، باید مهارت یادداشت برداری، درک مطلب، و مهارت های شنیداری و گفتاری و حتی حافظه خود را تقویت کرده و فنون ترجمه شفاهی را بیاموزیم. خیلی از ما ممکن است بتوانیم به خوبی و بسیار روان انگلیسی صحبت کنیم، به زبان انگلیسی فیلم تماشا کنیم، موسیقی گوش دهیم و اخبار ببینیم و کوچک ترین مشکلی در فهمیدن مطالب انگلیسی نداشته باشیم. اما آیا می‌توانیم به عنوان مترجم، حرف های فارسی یک مهاجر ایرانی  را در یک درمانگاه برای یک پزشک استرالیایی که فارسی بلد نیست ترجمه کنیم و بعد توصیه های پزشک را بی کم و کاست به مهاجر فارسی زبان منتقل کنیم؟ شاید برایمان سخت باشد.

 

یادتان باشد برای قبولی در آزمون ناتی باید ترجمه ای بی عیب و نقص ارائه کنیم و اطلاعات را بی کم و کاست منتقل کنیم پس باید حافظه ی خوبی داشته باشیم و جملات را بدون تفسیر و تحریف ترجمه کنیم. بهتر است روی متون عمومی  در زمینه های بهداشت، آموزش، کسب و کار و خدمات درمانی یا انجام امور مالی و بانکی و مهاجرت تمرکز کنید و به کلمات رایج در این متون و معادل فارسی آنها دقت کنید. منابعی با این مشخصات بی شمار است. اما نگران نباشید مجلات انگلیسی و گوش دادن به اخبار و حتی استفاده از کتاب های امادگی آزمون آیلتس و تافل منابه بسیار خوبی هستند. اگر به فارسی و انگلیسی مسلط هستید به راحتی می‌توانید با یک یا دو ماه تمرین و شرکت در دوره های آمادگی آزمون ناتی سرعت عمل و دقت خود را در درک مطلب و ترجمه شفاهی بالا ببرید. تیم دارالترجمه رسمی رنسانس نیز به مرور منابعی که هم مفید و هم جذاب باشد در اختیار علاقه مندان قرار خواهد داد.عنوان زمینه هایی که فکر می‌کنید در آن ضعف دارید را حتما در نظرات ذکر کنید تا بتوانیم در تهیه منابع آزمون بهتر کمکتان کنیم.

نمونه سوالات و منابع آزمون ناتی

منابعی که سازمان ناتی برای آزمون CCL  روی آن تمرکز دارد، مکالمات روزمره در زمینه بهداشت ، مسائل حقوقی، موضوعات اجتماعی، مسائل مربوط به مهاجرت و سکونت، آموزش، خدمات اجتماعی، مسائل مالی، مسکن، تجارت و کسب و کار، اشتغال، بیمه، حقوق مصرف کنندگان و خریداران، خرید و فروش و اجاره ملک است.می‌توانید با استفاده از لینک های زیرمنابع آزمون CCL  ناتی و نمونه امتحان  معتبر آزمون CCL که توسط سازمان ناتی ارائه شده است را دریافت کنید. 





زبانمند دات آی آر
نظرات() 
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
RSS



تبلیغات

تبدیل انواع کتاب برای کتابخوان کیندل، نوک، سونی ریدر، کوبو و آی‌پد

کیندل شاپ


ترجمه رسمی اسناد و مدارک در اصفهان

دارالترجمه رسمی دکتر دلفروز

مرکز دانلود فیلم،دوره و پکیج های آموزشی فارسی

علم آوری

آموزش غیرحضوری خواندن و ترجمه متون انگلیسی

تکست داک: دکتر متن
کلیه حقوق برای سایت زبانمند دات آی آر محفوظ است.

Copyright (©) Zabanmand.ir 2003-2018. All rights reserved

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات